Forum www.bedzin.fora.pl Strona Główna www.bedzin.fora.pl
Historyczne forum grodu Będzin
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jaskinie w Mieście

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.bedzin.fora.pl Strona Główna -> Podziemny Świat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mar




Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 31
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:20, 12 Mar 2009    Temat postu: Jaskinie w Mieście

Mało kto pewnie wie że tuż obok nowo powstałego przez 5-ć lat osiedla przy Górkach Małobądzkich były jaskinie. No właśnie były lecz firma budowlana która stawia osiedle zasypała doszczętnie te jaskinie po których nie ma już dzisiaj śladów. Szkoda że nikt wcześniej nie podjął ochrony tych obiektów Evil or Very Mad
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mario
Administrator



Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 51
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Będzin

PostWysłany: Czw 20:24, 12 Mar 2009    Temat postu:

Z tego co wiem schronisko i szyb górniczy, wentylacyjny... Napisz coś więcej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mar




Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 31
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:29, 12 Mar 2009    Temat postu:

No nie tylko schronisko, masz tu zupełną rację szyb i obiekt podziemny przy szybie też zasypano, ale może i nawet zniszczono doszczętnie bo przejeżdżając tam ostatnio widziałem tam koparki i spychacze, wyglądało to jak by coś miało tam być budowane, a teren dobrze zrównany z ziemią.

Mówisz masz.....................

SCHRONISKO W GÓRKACH MAŁOBĄDZKICH

Położenie: Będzin, Górki Małobądzkie, Wyżyna Śląska, Woj. Śląskie.
Wysokość otworu: ok. 283m.n.p.m.
Ekspozycja otworu: W. .
Długość: 3m.
Opis Dojścia: Z pod dworca PKP Będzin idziemy ulicą T. Kościuszki, I. Krasickiego na zachód do głównej drogi Małobądzkiej. Od niej kierujemy się na prawo (północ), by po około 200m. odbić w lewo (zachód) w ulicę Rolniczą. Przed nami na zboczu domki jednorodzinne, za którymi w lewej części górki znajduje się długi i głęboki sztuczny wąwóz. Wąwóz jest częściowo zasypywany hałdą powstałą na skutek powyższej budowy osiedla mieszkaniowego. Jeżeli prace budowlane nie będą przesuwać się w stronę południową to jest nadzieja ocalenia schroniska przed zasypaniem. Schodzimy na dno wąwozu po przez hałdę kamienną widzimy na prawym zboczu charakterystyczne skałki, w których po przejściu 150m. przy dnie zbocza widnieje otwór schroniska.
Opis Schroniska: Za otworem wejściowym kontynuuje się bardzo mocno spękany korytarz, w środkowej części ze stropu zwisa potężny blok skalny. W końcowych partiach korytarz jest mocno zagruzowany, ściany w tym miejscu są niestabilne i nawet mały wstrząs grozi zawałem, za gruzowiskiem widać dalszą kontynuację ciągu.
Namulisko: Gliniaste z dużymi głazami skalnymi.
Szata Naciekowa: Brak, jedynie w zimie tworzą się nacieki lodowe.
Flora: Przy otworze mchy.
Fauna: Ćmy i muchówki.
Historia Poznania: Odkryta i eksplorowana po przez częściowe rozebranie zawału w partiach wstępnych 07.02.2004r. przez M. Bąka. Plan i pomiar: M. Bąk 07.02.2004r.

STUDZIENKA W GÓRKACH MAŁOBĄDZKICH

Położenie: Będzin, Górki Małobądzkie, Wyżyna Śląska, Woj. Śląskie.
Wysokość otworu: ok.284m.n.p.m.
Ekspozycja otworu: Pionowa.
Długość: 5m.
Głębokość: - 2,5m. Opis Dojścia: Z pod dworca PKP Będzin idziemy ulicą T. Kościuszki, I. Krasickiego na zachód do głównej drogi Małobądzkiej. Od niej kierujemy się na prawo (północ), by po około 200m. odbić w lewo (zachód) w ulicę Rolniczą. Przed nami na zboczu domki jednorodzinne, za którymi w lewej części górki znajduje się długi i głęboki sztuczny wąwóz. Wąwóz jest częściowo zasypywany hałdą powstałą na skutek powyższej budowy osiedla mieszkaniowego. Jeżeli prace budowlane nie będą przesuwać się w stronę południową to jest nadzieja ocalenia schroniska przed zasypaniem. Schodzimy na dno wąwozu po przez hałdę kamienną widzimy na prawym zboczu charakterystyczne skałki, w których po przejściu 150m. przy dnie zbocza widnieje otwór schroniska W Górkach Małobądzkich. Od niego kierujemy się około 10m. na północ do widniejącego pionowego otworu studni na zboczu.
Opis Schroniska: Za pionowym otworem opada w dół studzienka, która w środkowej części zwęża się z powodu zaklinowanego o ściany dużego bloku skalnego. Po przez to zwężenie znajduje się tu skrajnie trudny zacisk ZII. Na dnie studzienki mieści się mała salka z bocznymi krótkimi i zacieśniającymi się korytarzykami.
Namulisko: Gliniaste z rumoszem skalnym.
Szata Naciekowa: Brak, jedynie w zimie tworzą się nacieki lodowe.
Flora: Przy otworze mchy.
Fauna: Ćmy i muchówki.
Historia Poznania: Odkryta i eksplorowana po przez częściowe rozebranie zawału w studzience wlotowej 07.02.2004r. przez M. Bąka. Plan i pomiar: M. Bąk 07.02.2004r.

SCHRONISKO POD OKAPEM W GÓRKACH MAŁOBĄDZKICH

Położenie: Będzin, Górki Małobądzkie, Wyżyna Śląska, Woj. Śląskie.
Wysokość otworu: ok.289m.n.p.m.
Ekspozycja otworu: SW.
Długość: 2m. Opis Dojścia: Z pod dworca PKP Będzin idziemy ulicą T. Kościuszki, I. Krasickiego na zachód do głównej drogi Małobądzkiej. Od niej kierujemy się na prawo (północ), by po około 200m. odbić w lewo (zachód) w ulicę Rolniczą. Przed nami na zboczu domki jednorodzinne, za którymi w lewej części górki znajduje się długi i głęboki sztuczny wąwóz. Wąwóz jest częściowo zasypywany hałdą powstałą na skutek powyższej budowy osiedla mieszkaniowego. Jeżeli prace budowlane nie będą przesuwać się w stronę południową to jest nadzieja ocalenia schroniska przed zasypaniem. Schodzimy na dno wąwozu po przez hałdę kamienną widzimy na prawym zboczu charakterystyczne skałki, w których widnieje Schronisko Pod Okapem W Górkach Małobądzkich.
Opis Schroniska: Schronisko reprezentowane jest po przez wnękę skalną bez żadnej kontynuacji.
Namulisko: Częściowo tylko gliniaste, prawie w całości spąg skalny.
Szata Naciekowa: Brak, jedynie w zimie tworzą się nacieki lodowe.
Flora: Mchy.
Fauna: Brak.
Historia Poznania: Plan i pomiar: M. Bąk 07.02.2004r.

SCHRONISKO DWU OTWOROWE W GÓRKACH MAŁOBĄDZKICH

Położenie: Będzin, Górki Małobądzkie, Wyżyna Śląska, Woj. Śląskie.
Wysokość otworu: ok.288m.n.p.m.
Ekspozycja otworu: NW, W.
Długość: 3m.
Głębokość: - 1m. Opis Dojścia: Z pod dworca PKP Będzin idziemy ulicą T. Kościuszki, I. Krasickiego na zachód do głównej drogi Małobądzkiej. Od niej kierujemy się na prawo (północ), by po około 200m. odbić w lewo (zachód) w ulicę Rolniczą. Przed nami na zboczu domki jednorodzinne, za którymi w lewej części górki znajduje się długi i głęboki sztuczny wąwóz. Wąwóz jest częściowo zasypywany hałdą powstałą na skutek powyższej budowy osiedla mieszkaniowego. Jeżeli prace budowlane nie będą przesuwać się w stronę południową to jest nadzieja ocalenia schroniska przed zasypaniem. Schodzimy na dno wąwozu po przez hałdę kamienną widzimy na prawym zboczu charakterystyczne skałki, w których widnieje Schronisko Pod Okapem W Górkach Małobądzkich, a 10m. na południe w zboczu zlokalizowane są otwory schroniska.
Opis Schroniska: Za górnym otworem kontynuuje się i opada stromo w dół szczelinowy korytarz zwężający się znacznie w końcówce. Z tego miejsca w prawo odchodzi do góry bardzo ciasna szczelina doprowadzająca do drugiego otworu wlotowego.
Namulisko: Gliniaste z drobnym rumoszem skalnym.
Szata Naciekowa: Brak.
Flora: Przy otworach mchy.
Fauna: Ćmy i muchówki.
Historia Poznania: Odkryta i eksplorowana przez M. Bąka 08.02.2004r.

SZTOLNIA W SZYBIE W GÓRKACH MAŁOBĄDZKICH

Położenie: Będzin, Górki Małobądzkie, Wyżyna Śląska, Woj. Śląskie.
Wysokość otworów: ok. 270m.n.p.m.
Ekspozycja otworów: SW, NE.
Długość: 31m.
Głębokość: 3,7m. Opis Dojścia: Z pod dworca PKP Będzin idziemy ulicą T. Kościuszki, I. Krasickiego na zachód do głównej drogi Małobądzkiej. Za nią w linii prostej kontynuuje się ulica Szkolna następnie Długa, którymi idziemy aż do poprzecznej ulicy Szybowej, którą wspinamy się do góry na zbocze wzgórza. Otwory sztolni znajduje się poniżej skarpy na polanie w bliskim sąsiedztwie zabudowań gospodarczych.
Opis Sztolni: Do sztolni wprowadzają dwa otwory wlotowe NE i SW, za pierwszym kontynuuje się początkowo obszerny korytarz, który gwałtownie zacieśnia się i jest tylko możliwy do przejścia na krótkim odcinku. Za drugim otworem opada stromo w dół szeroki i wysoki korytarz, który obniża się stopniowo i doprowadza do niskiego przełazu, za którym strop podnosi się i cały ciąg tworzy szeroką i wysoką salkę. W salce z lewej strony zalegają zwały ziemi wymieszanej z gruzem po przeciwnej stronie znajduje się pionowa stalowa klatka opadająca na głębokość 2m. w dół, jest to zamulona część szybu wentylacyjnego, który kiedyś opadał na nieznaną dziś głębokość do chodników czynnej kopalni węgla kamiennego.
Namulisko: Piaszczyste, przy końcu ziemia z gruzem.
Szata Naciekowa: Ładnie wykształcone nacieki piaszczyste.
Flora: Brak.
Fauna: Duża ilość motyli. Historia Poznania: Sztolnia to dawny szyb wentylacyjny KWK Paryż z Dąbrowy Górniczej, widniejący jeszcze w 1994r. jako czynny na mapach topograficznych. Odnaleziona, zbadana, opisana oraz pomierzona przez Mariusza Bąka i Małgorzatę Bąk 18.02.2004r.

TUNEL PRZY SZTOLNI W GÓRKACH MAŁOBĄDZKICH

Położenie: Będzin, Górki Małobądzkie, Wyżyna Śląska, Woj. Śląskie.
Wysokość otworów: ok.270m.n.p.m.
Ekspozycja otworów: SW, NE.
Długość: 30m. Opis Dojścia: Z pod dworca PKP Będzin idziemy ulicą T. Kościuszki, I. Krasickiego na zachód do głównej drogi Małobądzkiej. Za nią w linii prostej kontynuuje się ulica Szkolna następnie Długa, którymi idziemy aż do poprzecznej ulicy Szybowej, którą wspinamy się do góry na zbocze wzgórza. Otwory tunelu znajdują się poniżej skarpy na polanie w bliskim sąsiedztwie zabudowań gospodarczych.
Opis Tunelu: Za otworem SW prostopadły korytarz doprowadzający do dwóch bocznych odnóg z lewej i prawej strony zamkniętej na końcu po przez zawały, z czego lewy korytarzyk zapewne łączy się z Sztolnią Z Szybem. W linii prostej głównego ciągu korytarza kontynuuje się dalej, ale obecnie jest niedostępny i zawalony.
Namulisko: Ziemia na całej długości korytarza.
Szata Naciekowa: Brak. Flora: W okolicach otworów porastają krzaki.
Fauna: Duża ilość motyli.
Historia Poznania: Tunel to dawna część szybu wentylacyjnego KWK Paryż z Dąbrowy Górniczej, widniejący jeszcze w 1994r. jako czynny na mapach topograficznych. Odnaleziona, zbadana, opisana oraz pomierzona przez Mariusza Bąka i Małgorzatę Bąk 18.02.2004r


Ostatnio zmieniony przez Mar dnia Czw 20:34, 12 Mar 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.bedzin.fora.pl Strona Główna -> Podziemny Świat Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin